Parafia p.w. św. Wawrzyńca w Poznaniu

Jubileusz parafii

Tegoroczny odpust parafialny miał wyjątkowy wymiar – 10 sierpnia 2022 roku mogliśmy świętować również znakomity jubileusz 75-lecia istnienia parafii pw. Św. Wawrzyńca w Poznaniu.

Ta niezwykła okazja zgromadziła licznie wiernych parafian, gości, kapłanów diecezjalnych jak i pallotynów wraz z wyższym przełożonym ks. Zdzisławem Schmeichelem SAC oraz poprzednim proboszczem ks. Piotrem Bieńkiem SAC.

W słowie wstępnym obecny ks. Proboszcz Adam Kamizela SAC przypomniał nam w kilku słowach wydarzenia sprzed 75 lat: „1 kwietnia 1947 roku ks. abp. metropolita Walenty Dymek erygował przy tymczasowym kościele Miłosierdzia Bożego parafię św. Wawrzyńca męczennika. Pierwszym rządcą parafii mianował ks. rektora Stanisława Czaplę SAC, który w czerwcu został wybrany prowincjałem i opuścił Poznań. Dlatego 1 sierpnia 1947 r. ks. Paweł Drews SAC został mianowany oficjalnie pierwszym proboszczem.”

Ks. Prowincjał, który przewodniczył uroczystej eucharystii i wygłosił słowo, przypomniał najpierw postać św. Wawrzyńca – odważnego młodzieńca, który miał w sobie światło i nim oświetlał; kochał, bo wiedział, że jest kochany przez Boga. „Kochać Boga i drugiego człowieka należy do naszej chrześcijańskiej istoty, naszej chrześcijańskiej natury. Jest to nasza tożsamość, do tego jesteśmy powołani – aby kochać.” Wspomniał także parafialny jubileusz: „75-letnia historia naszej parafii jest historią naśladowców Chrystusa, którzy tutaj gromadzili się na eucharystii, słuchali Słowa Bożego i starali się wiernie podążać za głosem swojego Pana i Boga. Pragniemy zatem w dniu dzisiejszym pamiętać o przeszłości, dziękować Bogu za wielką siłę wszystkich parafian, duszpasterzy, błagać o przebaczenie za wszystkie nasze słabości. Dzisiaj również prosimy Boga o błogosławieństwo na przyszłość.”

W sposób szczególny radość jubileuszu 75-lecia istnienia naszej parafii przeżywały dwie wspólnoty, które nieprzerwanie istnieją i modlą się i służą, a mianowicie Koło Ministrantów oraz Wspólnota Żywego Różańca. Obie są żywym świadectwem wierności ludzkiej i obfitego Bożego błogosławieństwa.

Uroczystą liturgię zakończył wspólny śpiew hymny Te Deum oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Świętowanie jednak trwało dalej. Przy wspólnym stole nakrytym domowym ciastem, przy kawie i herbacie jeszcze długo toczyły się radosne rozmowy wypełnione poruszającymi wspomnieniami.

Justyna Tyrakowska